Mezioborové výzkumné projekty
O grantu
Podpora je určena výzkumným týmům složeným z akademických a výzkumných pracovníků pokrývajících téma napříč nejméně dvěma vědeckými doménami ze tří možných: Physical Sciences and Computer Science, Life Sciences, Social Sciences and Humanities.
Na výzkumu mohou participovat jednotlivci z pracovišť mimo MU bez nároku na úhradu nákladů. Výzkumná témata musí být mezioborová, inovativní a s vysokou přidanou hodnotou a taková, která zpravidla nejsou podporována z jiných zdrojů a dosud nebyla na MU řešena.
Cílem je iniciovat mezioborovou spolupráci na nových tématech; vytvořit předběžné výsledky s cílem ověřit proveditelnost ambiciózních mezioborových projektů; připravit „groundwork" pro žádosti o externí granty (ERC Synergy atp.).
- Alokace: 6 mil. Kč/rok
- Předpokládaný počet projektů: 3 projekty
- Roční rozpočet na projekt: 2 mil. Kč/rok
- Délka projektu: 3 roky
Výzva září 2020
Soutěžní lhůta k podávání projektových návrhů: 1. 10. 2020 – 30. 11. 2020
Termín pro odevzdání přihlášky do ISEP | 1. říjen 2020 – 30. listopad 2020 |
Hodnocení | 1. prosinec 2020 – 28. únor 2021 |
Začátek řešení projektů | 1. dubna 2021 |
Konec řešení projektů | 31. prosince 2023 |
Výsledky
Pravidla
Kvalifikační kritéria
Podmínkou pro další hodnocení je splnění následujícího kvalifikačního kritéria:
Mezioborovost – spolupráce výzkumníků, kteří oborově spadají do minimálně dvou domén ze tří možných: Physical Sciences and Computer Science, Life Sciences, Social Sciences and Humanities. Podle systému hodnocení používaného pro granty Evropské výzkumné rady (ERC), současně je třeba prokázat, že se jedná o vyvážené partnerství, nikoliv servis.
Způsob financování
Maximální výše podpory pro 1 projekt je 6 000 000 Kč na 3 roky.
S ohledem na časový harmonogram řešení projektů, který je fixně stanoven, se předpokládá začátek řešení všech projektů 1. 4. 2021. Z toho důvodu je tedy třeba poměrné krácení rozpočtu, což odpovídá výši 5 500 000 Kč na období 1. 4. 2021 - 31. 12. 2023.
Rozložení rozpočtu do jednotlivých let řešení projektu je stanoveno tímto způsobem: 1. rok = 1,5 mil Kč, 2. rok = 2 mil Kč, 3. rok = 2 mil Kč.
Předpokládá se udělení maximálního počtu 3 projektů v jednom roce.
Způsobilé náklady
- Osobní náklady (mzdy, odměny, dohody o provedení práce a dohody o pracovní činnosti osob přímo se podílejících na výzkumné činnosti potřebné k řešení projektu).
- Stipendia.
- Spotřební materiál.
- Drobný hmotný a nehmotný majetek.
- Služby.
- Domácí i zahraniční cestovné.
- Publikační náklady a náklady na uplatnění výsledku.
- Doplňkové náklady nebo výdaje (projekty musí zahrnovat podíl na společných provozních nákladech odpovídajících koeficientu SPN pro dané hospodářské středisko v daném roce dle pokynu MU pro uplatňování režijních nákladů do projektů v aktuálním znění).
Nezpůsobilé náklady
- Investice
- Náklady, které nejsou způsobilé pro institucionální podporu na dlouhodobý koncepční rozvoj (například občerstvení).
Čerpání dotace musí být v souladu s pravidly pro čerpání institucionální podpory. Nutné přesuny mezi jednotlivými položkami způsobilých nákladů jsou možné po konzultaci s příslušným ekonomických odborem daného HS.
Částka schválené finanční podpory na daný kalendářní rok bude přidělena konkrétnímu hospodářskému středisku, a to formou úpravy rozpisu institucionální podpory.
Ekonomické a administrativní zázemí projektů bude totožné s ekonomickým a administrativním zázemím pracovišť, na kterém daný vědec a jeho tým působí nebo bude působit, a tyto také ponesou společné provozní náklady projektu. Odborná i administrativní koordinace projektu bude v kompetenci řešitele projektu.
Změny v položkovém členění rozpočtu projektu jsou povoleny a odůvodňují se v průběžné a závěrečné zprávě. V případě, že převáděná částka přesáhne 30 % rozpočtu projektu pro dané HS, je nutné tuto změnu předložit Odboru výzkumu RMU a posoudit prorektorem pro výzkum. O finální změně rozhoduje prorektor pro výzkum.
Povinné náležitosti konzultace změn formou e-mailu:
- Číslo projektu
- Vysvětlení spojitosti s výzkumem v rámci daného projektu
- Odůvodnění změny – stručné vysvětlení, čeho se záležitost týká
- Výše financí
- Časové hledisko – kdy očekáváte realizaci aktivity / nový termín plnění / odložené dodání výsledku atd.
Jak se přihlásit
Navrhovatel předloží:
- Návrh projektu, který obsahuje:
- CV hlavního navrhovatele a spolunavrhovatelů za ostatní HS včetně jejich ResearcherID
- Čestné prohlášení
- Podrobný rozpočet se zdůvodněním jako součást projektového návrhu
- Průvodku návrhu projektu
Doplněno (aktualita GAMU 9. 11. 2020):
Všechny požadované dokumenty se vkládají do systému ISEP ve formátu jednoho pdf souboru.
Všechny náležitosti projektového návrhu vyplňujte do formuláře Návrh projektu a rozpočet vyplňte podrobně v záložce 'Rozpočet'. Kompletní dokument Návrh projektu ve formátu PDF posléze nahrajte do složky 'Dokumenty' vedle elektronicky schválené průvodky. Osobní doručení dokumentů na RMU tedy není potřeba.
Na gamu@muni.cz zasílejte, prosím, avízo o odevzdání projektu, a to z důvodu možné kontroly všech odevzdaných návrhů. Do názvu e-mailu uveďte INTERDISCIPLINARY + jména řešitelů. Děkujeme Vám za spolupráci.
Rozhodné datum je datum nahrání všech dokumentů do ISEP nejpozději v den ukončení lhůty pro předkládání návrhů projektů. Pro usnadnění administrativní zátěže doporučujeme elektronické schválení průvodky, za které odpovídá hlavní navrhovatel.
Hodnoticí kritéria a proces
Hodnoticí kritéria
Kritérium | Váha v % |
Originalita, inovativnost a vědecká kvalita projektu |
40 |
Potenciál pro dosažení excelentních výsledků |
20 |
Proveditelnost |
20 |
Udržitelnost spolupráce pro další financování výzkumu po skončení mezioborového projektu financovaného z GAMU |
10 |
Úroveň dosavadního výzkumu předkladatelů s ohledem na navrhovaný projekt |
10 |
Hodnoticí proces
Hlavní navrhovatel ve formuláři projektového návrhu indikuje zaměření na základě standardizovaných klíčových slov a také příslušnost k dané doméně. Na základě těchto parametrů budou jednotlivým návrhům garantem přiřazeni 3 hodnotitelé z interní databáze. Výběr hodnotitelů pro každý projektový návrh provede garant domény z databáze hodnotitelů (Scientific Advisory Board, SAB). Následně OV RMU s hodnotiteli individuálně komunikuje proces hodnocení, dodání nezávislého hodnoticího posudku, čestného prohlášení atd. Iniciaci komunikace mezi všemi zapojenými subjekty zastřešuje Odbor výzkumu RMU.
Long list v rámci domény / "Průběžný" ranking list
Na základě 3 individuálních posudků každého projektového návrhu sestavuje OV RMU průběžný ranking list podle domén (Physical Sciences and Computer Science, Life Sciences, Social Sciences and Humanities) a postupuje jej garantům domén.
Výstup: průběžný ranking list = excel s přehledem všech procentních hodnocení všech hodnotitelů včetně souhrnného komentáře každého hodnotitele (short summary).
Garant si v případě nejasností (například velmi vychýleného hodnocení jednoho hodnotitele), vyžádá doplňující informace od konkrétního hodnotitele.
Výsledkem je ranking list pro Mezioborové výzkumné projekty.
Je znám rozpočet alokovaný na danou výzvu i počet podpořených projektů pro každou soutěž, vše je zveřejněno ve výzvě a v souladu s tím bude tedy vybrán odpovídající počet projektů.
Prezenční jednání garantů a prorektora pro výzkum
Garanti domén na prezenčním jednání za účasti prorektora pro výzkum. Vytvoří jeden finální ranking list k soutěži Mezioborové výzkumné projekty.
- Dle výše rozpočtu alokovaného na danou soutěž a strategických priorit MU účastníci jednání vyberou nejlépe hodnocené projektové návrhy a ty doporučí k financování. V případě potřeby je oprávněna navrhnout krácení rozpočtu projektu.
- Pokud počet projektů doporučených k financování přesáhne alokaci výzvy, budou financovány projekty podle pořadí v ranking listu do vyčerpání disponibilních zdrojů.
- Výsledkem je seznam projektů doporučených k financování, o kterém informuje prorektor pro výzkum Radu programu a vedení MU.
Rozhodnutí Rektora MU o financování
Rektor MU rozhoduje na základě obdržení seznamu projektů doporučených k financování o udělení podpory v programu Mezioborové výzkumné projekty.
Výsledky soutěže jsou následně zveřejněny na webu GAMU v Aktualitách a navrhovatelé jsou informování o výsledcích.